BRD Insider

Rară retragere pentru Novak Djokovic, seria lui de finale ia sfârșit

Novak Djokovic a pierdut un meci de tenis! Într-un fel. De fapt, s-a retras după primul set al sfertului de finală cu Feliciano Lopez, de la Dubai, acuzând probleme de vedere. Liderul mondial a chemat trainerul la 1-2 și a renunțat după pierderea primului set, 6-3. Feliciano a declarat, ulterior, că Novak i-a spus că a avut o infecție la ochi “de câteva zile”.

Djokovic a fost fluierat de un segment al publicului la ieșirea de pe teren și a părut să schimbe câteva cuvinte cu câțiva spectatori din acel sector. Ulterior, el a apărut cu ochelari fumurii la declarații.

Retragerea sa înseamnă că seria de finale consecutive reușite de sârb se oprește la 17. Ultima oară când Nole nu ajunsese în finala unui turneu la care a participat a fost Doha 2015. Djokovic mai avea nevoie de una singură ca să egaleze recordul de 18 finale la rând stabilit de Ivan Lendl.

Feliciano Lopez îl va întâlni în semifinale pe Marcos Baghdatis. Cealaltă semifinală e una cu scântei: Nick Kyrgios vs Stan Wawrinka.

După un început de carieră marcat de multe retrageri, Novak și-a îmbunătățit dramatic condiția fizică. Ultima sa retragere datează din 2011, când a renunțat înainte de sfertul de la Paris Masters, cu Tsonga, iar ultima retragere din timpul unui meci s-a petrecut tot în 2011, în meciul cu Juan Martin Del Potro, din semifinalele Cupei Davis.