Stream
o idee Treizecizero.ro, incurajata de
Erste
2015/05/05 at 10:02 PM

Marius Copil eliminat la simplu, Irina Begu e în sferturi în turneul de dublu. Programul de miercuri al românilor

Marius Copil, wildcard anul acesta la Madrid, a pierdut meciul din primul tur cu spaniolul Roberto Bautista Agut, numărul 16 mondial, scor 7-5, 6-3. Ca și anul trecut, când a pierdut într-un meci chiar mai strâns contra bulgarului Grigor Dimitrov, Marius, acum numărul 177 mondial, a jucat frumos și a avut momente când a fost egalul adversarului său, dar a resimțit lipsa constanței la un astfel de nivel.

Vești mult mai bune vin de la dublu, unde Irina Begu își continuă parcursul alături de Lara Arruabarrena. Cele două s-au calificat în sferturile de finală, după victoria cu 6-3, 7-6 (10) contra perechii Dushevina/Martinez Sanchez. În tiebreakul setului secund, Irina și Lara au salvat cinci mingi de set și au pus capăt meciului la a opta minge de meci. În sferturi, fetele le vor întâlni pe ibericele Muguruza / Suarez Navarro, favoritele trei, una dintre cele mai puternice perechi din lume. De reamintit că Irina și Lara au intrat pe tablou ca alternates, grație unei retrageri.

În schimb, Raluca Olaru și Janette Husarova au fost învinse de favoritele 1, Martina Hingis și Sania Mirza, 6-2, 6-3.

O altă victorie românească a venit în challengerul de la Roma, unde Adrian Ungur l-a învins pe favoritul 3, Radek Stepanek, într-un meci intens, scor 6-3, 6-7, 7-6.

La Madrid, programul zilei de miercuri o readuce pe teren pe Irina Begu, care joacă în turul al III-lea la simplu cu Barbora Strycova, de la ora 12:00, ora României, pentru prima ei calificare în sferturile de finală ale unui turneu Mandatory.

În turneul de dublu masculin sunt programate ambele perechi cu români: Horia Tecău și Jean Julien Rojer îi întâlnesc pe Cilic/Troicki (aproximativ ora 18:30), iar Florin Mergea și Rohan Bopanna joacă de la ora 16:00 cu francezii Mahut și Roger-Vasselin.

Ziua este una dintre cele mai aglomerate ale anului, cu mult tenis promițător și multe nume grele în program. Ordinea de joc e aici.