BRD Insider

Trei din patru pentru românce, în prima zi plină a anului: Irina, Monica și Alexandra continuă

Start excelent pentru Irina Begu, Monica Niculescu și Alexandra Dulgheru în primele turnee ale anului 2016. Irina Begu a eliminat-o în două seturi, la Shenzhen, pe Lara Arruabarrena, 6-3, 6-2, și o va întâlni pentru un loc în sferturi pe Anna-Lena Friedsam. Monica și Alexandra au câștigat în maniere similare: au început cu un prim set scăpat repede din control, apoi au revenit, câștigându-le pe următoarele.

Alexandra Dulgheru a întors-o, la Auckland, pe Alison Van Uytvanck după ce a cedat un prim set la 1, în 29 de minute, răspunzând cu 6-2, 6-4 în următoarele două. Următoarea adversară: Marina Erakovic sau Yulia Putintseva. Monica Niculescu a învins-o pe Anastasia Sevastova, 1-6, 6-4, 6-3 și va juca împotriva unguroaicei Timea Babos în runda secundă.

Andreea Mitu este singura româncă învinsă azi, 6-3, 6-3 în fața cehoaicei Katerina Siniakova.

Între timp, WTA are parte de un prim derby, o întâlnire programată neobișnuit de devreme, între Simona Halep și Victoria Azarenka. Actualul număr 2 mondial și fostul lider se vor confrunta în manșa secundă la Brisbane, după ce Vika a învins-o clar pe Elena Vesnina, 6-2, 6-0.

Azarenka o conduce pe Halep cu 2-1 în meciurile directe, dar Simona a câștigat cel mai recent meci, sferturile de la US Open.