BRD Insider

Tenisul românesc din Australia încape pe mâna băieților: Horia Tecău și Florin Mergea merg mai departe

fMergea Pe Hisense Arena, favoriții numărul patru, Florin Mergea și Rohan Bopanna au trecut de Kyrgios și Jasika, 7-5, 6-3, într-un meci spectaculos, urmărit de o mulțime de australieni și alți fani ai spectaculosului Nick Kyrgios.

Primul set a fost foarte strâns, cu primul break pentru Kyrgios și Jasika, în jocul trei, cu rebreak-ul capilor de serie, cu încă o încercare de desprindere a adversarilor și încă un răspuns imediat al perechii româno-indiene, care egala la patru și reușea să închidă setul la chiar prima ocazie. Cei doi nu am mai cedat inițiativa și au inchis meciul fără să mai arate adversarilor șanse de break.

Florin și Bopanna se găsesc pe jumătatea de jos a tabloului, pe partea favoriților doi, Ivan Dodig și Marcelo Melo.

Jumătatea de sus este dominată de favoriții principali, Horia Tecău și Jean-Julien Roger, care i-au primit pe partea lor de tablou pe frații Bryan. Horia și Roger au trecut astăzi de Martin Klizan și Sergiy Stakhovsky, 7-5, 6-2, și vor juca în turul doi cu perechea Benjamin Becker/Dominic Thiem.

Sfertul de tabloul al liderilor mondiali s-a eliberat după înfrângerea surprinzătoare a francezilor Benneteau și Roger-Vasselin, cu care se puteau întâlni în turul trei.

Întregul tabloul al concursului de dublu masculin e aici.