BRD Insider

Sorana Cîrstea o învinge pe Lesia Tsurenko, campioana en-titre la TEB BNP Paribas Istanbul Cup

Venită din calificări, Sorana a trecut în primul tur la Istanbul de numărul 43 mondial și favorita 3, ucraineanca Lesia Tsurenko, cu 6-3, 6-4. Este al doilea turneu WTA la care Sorana obține victorii pe tabloul principal în 2016, după semifinala de la Rio. În același timp, în termeni de clasament, e cea mai relevantă victorie a ei din 2014 încoace.

Meciul a durat o oră și 18 minute. Deși seturile s-au terminat cu un scor similar, au ajuns acolo în feluri foarte diferite. Primul set a mers pe serviciu până aproape de sfârșit; pe un game presărat de greșeli al lui Tsurenko, Sorana a reușit breakul la 4-3 și apoi a servit pentru set. Al doilea a fost presărat cu breakuri încă de la început – nu mai puțin de șapte. Amândouă și-au ridicat calitatea returului, mai ales pe serviciul doi și au scăzut puțin procentajul pe primul.

Jocul a fost agresiv de ambele părți. Amândouă au încercat să lovească decisiv și să preseze mai ales pe reverul adversarei.  Al Soranei a reușit niște puncte foarte bune în cros, câteva și în lung de linie. Sorana a rămas fidelă jocului său ultra agresiv, cu lovitura de dreapta la fel de periculoasă, dar și cu un rever mult mai rezistent, chiar și când era împinsă în spate.

Acest joc va fi mereu riscant și predispus multor neforțate, dar e îmbucurător că Sorana rămâne constantă în tactica ei de a lua inițiativa, indiferent de scor. Singurul moment din meci când a ezitat a fost în setul doi, când a avut trei mingi de meci consecutive la 5-4 și le-a irosit cu o dublă și niște neforțate. Însă s-a regrupat imediat și a închis meciul.

În meciul următor o va avea ca adversară pe jucătoarea turcă Cagla Buyukakcay, numărul 118 mondial. S-au mai întâlnit o dată, în Fed Cup în 2013, când Sorana a câștigat.

Azi vor intra în concurs și Andreea Mitu, care va juca cu favorita 2, Yanina Wickmayer (nu înainte de 17.30) și Alexandra Dulgheru, care va juca cu ucraineanca Kateryna Kozlova, al treilea meci pe Terenul 1. La dublu, perechea Elena Bogdan/Cristina Dinu joacă primul meci pe Terenul 2 contra perechii Melnikova/Shapatava.