BRD Insider

Simona debutează la Dubai cu Ana Ivanovic sau Gavrilova. Serena s-a retras din turneu

Intrată pe tablou cu un wild-card, Simona Halep a devenit principala favorită de la Dubai după ce Serena Williams (și, anterior, Angelique Kerber) și-a anunțat retragerea din turneu. Tragerea la sorți efectuată sâmbătă a decis că prima adversară a Simonei va fi aleasă dintre Ana Ivanovic sau Daria Gavrilova. Românca are bye în turul 1.

Cu Ivanovic, care a ajuns în semifinale la St.Petersburg în această săptămână, Simona nu s-a mai văzut de la acel faimos meci din Singapore, din grupele WTA Finals 2014, când românca a eliminat-o pe Ana prin câștigarea unui singur set, deși, într-un final, a cedat meciul. De altfel, head-to-head-ul celor două e unul agitat și divers. WTA îl socotește egal, 2-2, dar Ana are și o victorie din Fed Cup.

Primul lor meci a avut loc la Doha 2013, cu câteva luni înainte de breakthrough-ul Simonei, când Halep s-a retras după pierderea primului set, 6-3. Apoi au jucat în semifinalele de la Sofia 2013, când am consemnat prima victorie a Simonei: 2-6, 6-1, 6-3.

În 2014, Simona a învins-o clar la Madrid, 6-2, 6-2, imediat după ce pierduse, tot pe zgură, la București, 6-3, 7-6, într-o zi în care mai jucase un meci, cu Jovanovski. Apoi Simona s-a retras din turneul de la Beijing, înainte de a o întâlni pe Ana în sferturi, pentru ca fetele să se întâlnească în grupe la Singapore.

Cu Daria Gavrilova, una dintre jucătoarele cu ascensiune puternică în ultimul an, Simona a jucat o singură dată, anul trecut, la Indian Wells, când, în circumstanțe grele pentru ea, a revenit după pierderea primului set, câștigând 2-6, 6-1, 6-2.

În caz de victorie, Strycova, Kuznetsova sau Goerges ar putea fi adversare în sferturi (cu toate are bilanț egal; 1-1, 3-3, 1-1). Carla Suarez Navarro sau Belinda Bencic ar putea fi oponenta din semifinale.

Garbine Muguruza, Petra Kvitova sau Karolina Pliskova sunt cele mai puternice adversare din jumătatea inferioară.

Per total, un tablou interesant, cu multe vedere sau revederi la orizont care au un context sau un istoric notabil. La al treilea ei turneu pe 2016, e o șansă pentru Simona de a acumula meciuri tari și victorii relevante într-un decor unde a avut succes anul trecut: Simona este deținătoarea titlului în Dubai.