BRD Insider

Semifinale românești la Londra; vom avea și finala?

Habemus semifinales! Prin victoria lor asupra lui Herbert și Mahut (6-4 7-5), Horia și Jean Julien au decis cu cine se vor vedea mâine…Florin și Rohan: cu perechea Dodig/Melo. Aceștia sunt calificați pe locul doi, după ce Herbert și Mahut au eșuat în încercarea de a se califica cu o victorie asupra lui Tecău și Rojer. Nu că n-ar fi încercat, dar zilele astea ai noștri sunt cam imbatabili.

Meciul din seara asta a fost strâns (în primul set, pierdut cu 6-4, francezii au câștigat cu două puncte mai mult decât adversarii lor). În setul doi, ultimele game-uri au fost umăr la umăr: când serveau pentru meci la 5-4, Horia și JJ s-au trezit cu 0-40, au recuperat cele trei mingi de break, dar au pierdut-o pe următoarea când Herbert a trăznit un retur nereturnabil. Pierderea avantajului nu i-a tulburat câtuși de puțin. Ne-ați făcut break? Nu-i nimic, mai facem noi unul. Ce, n-avem noi breakuri? Pac, 6-5. Iar când au servit a doua oară pentru meci, n-au mai ezitat. Printre servicii și retururi necruțătoare, s-au mai întâmplat și lovituri ca aceasta, pour la bonne bouche.

Așadar, mâine la 14.00 ora noastră se joacă semifinala Bopanna/Mergea – Dodig/Melo și de la 20.00 frații Bryan contra Rojer/Tecău. Sincer, parcă era mai bine dacă adversarii românilor erau inversați, dar asta s-a întâmplat deja în grupe. Acum, fiecare pereche semi românească trebuie să-și înfrunte kriptonita. Răsplata este însă pe măsură: o finală românească.

Pe lângă miza accederii în finală, mai este una: cea a locului 1. Horia și JJ au un avantaj de 45 de puncte asupra fraților Bryan datorită celor trei victorii din grupă. Dodig și Melo au și ei o șansă. Totul este pe masă, totul se joacă în acest weekend la dublu. The winner really takes it all.