BRD Insider

Cu Sharapova retrasă, Simona Halep e favorită 2 la Toronto. Traseul ei la revenirea pe teren începe cu Garcia sau Jankovic

Primul turneu după o pauză prelungită al Simonei Halep a început cu o modificare de ultim moment, cu puține momente înainte ca Genie Bouchard să efectueze tragerea la sorți: Maria Sharapova, inițiala favorită numărul 2 a turneului, a anunțat că s-a retras din competiție, acuzând dureri la piciorul drept. Nu tocmai o surpriză, dat fiind că rusoaica nu s-a prea antrenat după Wimbledon. Retragerea ei înseamnă că Simona urcă o treaptă pe tablou, devenind cap de serie 2, ceea ce înseamnă că evitarea Serenei e asigurată până în finală, detaliu important în economia analizelor tradiționale de dinainte de startul unui turneu mare.

Până una-alta, startul turneului îi aduce un adversar interesant Simonei: românca o va întâlni în turul secund pe învingătoarea dintre Caroline Garcia, una dintre jucătoarele solide ale acestui sezon, și Jelena Jankovic, ceea ce înseamnă că am putea avea o reeditare a finalei de la Indian Wells. Dacă pe Garcia n-a mai întâlnit-o până acum, Simona a câștigat patru dintre cele cinci meciuri directe cu Jelena Jankovic (două din trei pe hard). Cel mai recent, firește, este cel din luna martie, care i-a adus Simonei cel mai important trofeu al carierei

Dacă trece de acest tur doi, Simona are toate șansele să se afle față în față cu Angelique Kerber în optimile de finală, germanca fiind bine plasată într-un colț de tablou cu trei jucătoare venite din calificări. Ultima întâlnire a Simonei cu Kerber e tot o finală, și tot una cu amintiri plăcute, Doha 2014, când românca a luat titlul cu o victorie concludentă în două seturi.

Apropo de Doha 2014, sferturile de finală ar putea-o aduce Simonei pe Agnieszka Radwanska, o altă victimă de profil înalt din acel turneu. Între timp, Simona a redus la 3-4 scorul meciurilor directe cu Aga, câștigând trei dintre cele mai recente patru.

Adversare alternative la poloneză sunt Sloane Stephens, Alize Cornet sau Carla Suarez Navarro, la rândul lor întâlnite în acest an de Simona, cu rezultate mixte.

Dacă totul merge bine, semifinala ar putea aduce o întâlnire cu Petra Kvitova, colega de Top 4 în ultimul an a Simonei. Petra, care va încerca să depășească amărăciunea de la Wimbledon, ar putea fi “înlocuită” în semifinale, dacă nu-și va regăsi forma, de jucătoare precum Garbine Muguruza sau Vika Azarenka. De altfel, Azarenka (un meci foarte tare în primul tur cu Svitolina) ar putea fi adversara Kvitovei în runda a doua, într-unul dintre numeroasele meciuri tari care animă turnee precum cel de la Toronto în fazele incipiente.

“Precum cel de la Toronto” înseamnă că vorbim de un tablou foarte condensat, cu multe jucătoare de top prezente și cu puține culoare accesibile. În plus, competiția din Canada mai are un asterisc care o face specială: este primul rendez-vous al elitei din WTA după pauza post-Wimbledon, ceea ce o face imprevizibilă când vine vorba de forma jucătoarelor. Suntem la început de sezon de hard și e limpede că forma Simonei Halep, de exemplu, este neclară la acest moment, dar același lucru se poate spune despre destule alte jucătoare, inclusiv câteva din cele plasate pe jumătatea de tablou a româncei.

Asta fiind spusă, traseul Simonei este îndeajuns de dificil încât să-i ofere acesteia un test puternic, de care are nevoie la acest moment, dar și îndeajuns de deschis încât să-i dea speranțe și să-i ofere oportunități de victorii aducătoare de încredere. E primul turneu pe hard, e primul turneu după o pauză lungă, ceea ce face din primul meci un test foarte dificil. Ulterior, totul este posibil.

Irina Begu este cealaltă româncă prezentă pe tabloul turneului canadian. Irina are de așteptat încheierea tabloului de calificări ca să-și afle adversara din turul 1. În cazul unui succes, Irina o va întâlni pe Ana Ivanovic în runda secundă, ceea ce ar însemna o întâlnire în premieră între cele două. Și, în același timp, o nouă experiență pentru Irina, ale cărei întâlniri cu jucătoarele de Top 10 devin aproape o obișnuință. Irina e în căutarea unei victorii la o jucătoare de Top 10 care s-o ajute să crească și mai mult în încredere, iar meciul cu Ana Ivanovic ar putea prezenta o astfel de oportunitate.

Apropo de calificări, nicio româncă nu se află pe tablou.

Traseu greu pentru Rafa

Fără Roger Federer, sărbătoritul zilei de azi, tabloul băieților îi are pe Novak Djokovic și pe Andy Murray favoriți 1 și 2. Sârbul deschide cu Bellucci sau Cuevas, apoi l-ar putea vedea pe Dimitrov în turul al treilea, pe Berdych în sferturi și pe Wawrinka în semifinale.

Murray deschide cu Feliciano Lopez sau Robredo, apoi i-ar putea avea, în ordine, pe Gael Monfils în runda a 3-a, pe Cilic în sferturi și pe Nadal în semifinale.

Traseul lui Rafa va fi urmărit cu mare atenție de toți fanii acestuia, încurajați de titlul reușit la Hamburg. Nadal începe cu învingătorul dintre Stakhovsky și Peliwo, apoi l-ar putea întâlni pe Gilles Simon în turul al treilea, pe Kei Nishikori în sferturi și pe Andy Murray în semifinale.

Dacă s-ar respecta calculele hârtiei, sferturile ar fi Djokovic – Berdych, Wawrinka – Raonic, Nadal – Nishikori și Cilic – Murray.

Jo Wilfried Tsonga este campionul en-titre al turneului canadian.

Tabloul complet este AICI.

Irina și Monica s-au oprit în sferturi la Washington

Până să înceapă Canada, româncele au continuat să obțină rezultate solide la turneul de la Washington, unde Irina Begu și Monica Niculescu au ajuns până în sferturi. Asta, după ce ambele au reușit victorii bune în turul al doilea, cu revenire de la 0-1 la seturi în meciurile cu Polona Hercog, respectiv Lauren Davis. Niciuna n-a reușit însă să repete isprava contra adversarelor de top din sferturi. Irina Begu a pierdut cu Ekaterina Makarova în trei seturi (6-4, 2-6, 6-1), în vreme ce Monica Niculescu s-a retras la 0-4 cu Sam Stosur, cu dureri la mușchii abdominali. Era, oricum, un match-up foarte complicat pentru Moni, care pierduse toate cele cinci meciuri anterioare cu Stosur.

Irina a avut momentul de partea ei la intrarea în setul decisiv, dar n-a reușit să-și păstreze concentrarea de la 2-1 în sus, cedând un serviciu la zero. Begu a primit apoi un avertisment pentru coaching. Românca poate rămâne pe 29, în cazul în care Sloane Stephens nu câștigă turneul, în vreme ce Monica va urca foarte probabil pe locul 36 începând de luni.

Florin Mergea, în fața unei noi finale

După o pauză binemeritată, Florin s-a întors în formă mare la Washington, unde a făcut câteva puncte memorabile în meciul din turul 1, câștigat alături de Bopanna împotriva unei perechi formate din nume grele, Daniel Nestor și Andy Murray. Apoi, Florin și Rohan au beneficiat de retragerea perechii Dimitrov/Fish, așa că îi mai desparte un singur meci de o nouă finală. Meciul ar putea fi o nouă revedere cu frații Bryan, după spectaculoasa victorie de la Wimbledon. Florin i-a învins de trei ori anul acesta pe frații Bryan. O a patra victorie i-ar aduce și a șaptea finală a anului.